П`ятниця, 19.04.2024, 20:27
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Публікації | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Студентська конференція МДАУ 2009 [67]
Студентська конференція МДАУ 2010 [24]
ЧДТУ 2010 [38]
VII Міжнародна науково-практична конференція "Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю" 14-16.04.2010. м. Черкаси
Фінансовий словник
Пов'язані сторони
1) підприємства, які перебувають під контролем або суттєвим впливом інших осіб;
2) підприємства і фізичні особи, які прямо або опосередковано здійснюють контроль над підприємством або суттєво впливають на його діяльність, а також близькі члени родини такої фізичної особи.
П(С)БО 23 "Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін"
Пошук
Статистика
Кафедра фінансів
Головна » Статті » Матеріали конференцій » ЧДТУ 2010

Проблеми автоматизації обліку в управлінні підприємством
Фоміна О.В., к.е.н., старший викладач Київський національний торговельно-економічний університет

В сучасних умовах господарювання вітчизняних підприємств автоматизацію управлінського обліку слід розглядати не як витіснення рутинної механічної праці, а як принципові зміни в технології й управлінні. Тому актуальним питанням є дослідження проблем автоматизації обліку, вивчення можливостей, переваг та недоліків сучасних програмних продуктів, покликаних інтегрувати інформаційну систему та менеджмент.

Результати опитування проведеного редакцією «Автоматично з «ДК» показали, що в умовах кризи важливість управлінського обліку на підприємстві відзначили 75% керівників підприємств. При цьому 70% респондентів вказали на скорочення витрат на інформаційні технології. Крім того, дослідження показали, що в арсеналі інформаційних технологій перше місце впевнено займає Excel (65%) з великим відривом від продуктів на платформі «1 ("Підприємство 7.7" (28%). На почесному третьому місці - продукти платформи «1С: Підприємство 8» (близько 7%) з вбудованими рішеннями для фінансового планування та бюджетування. При цьому, міра задоволеності від використання даних продуктів як інструменту для ведення управлінського обліку розподілилася обернено пропорційно до перерахованих вище місць. Останнє місце по задоволеності від використання зайняв MS Excel [1]. Це пояснюється тим, що користувачі стикаються з багатократним введенням даних і труднощами в консолідації інформації згідно з положеннями управлінського обліку, а також наочною некомпактністю, що обумовлена все новими і новими термінами та стовпцями в звітах.

Досить поширеним є користування послугами приватних підприємців-програмістів. Деякі фірми, також, звертаються до послуг консалтингових компаній. Нажаль у дослідженні не наведена інформація про програмні продукти компанії «Інтальов», які на сьогодні займають значний відсоток на ринку програмного забезпечення покликаного оптимізувати управління та, зокрема, налагодити систему управлінського обліку.

Незважаючи на місце, яке займає MS Excel в рейтингу задоволеності користувачів, - це програма, яка не вимагає для її використання спеціальної підготовки. В спеціалізованих бухгалтерських програмах досить часто не враховуються такі дані, як аналітика руху грошових коштів, реальні відвантаження або постачання, чи управлінська виробнича калькуляція. Проте, якщо окремі листи електронних таблиць зв'язані між собою з дотриманням встановленої методики, то побудувати модель управлінського обліку в MS Excel реально. Як правило, така модель організації управлінського обліку на підприємстві базується на таких необхідних положеннях:

  • про організаційну структуру підприємства;
  • про фінансову структуру підприємства;
  • про управлінську облікову політику;
  • про бюджетні регламенти і так далі.

При чіткій організації робота в електронних таблицях дозволить отримати не лише управлінський баланс і ключові показники діяльності, на основі яких приймаються рішення, але й скористатися зведеними таблицями, коли набір даних можна представляти в різних вимірниках. Наприклад, товарообіг оцінювати:

  • у розрізі покупців (які покупці відносяться до 20%, що приносять 80% доходу/прибутку),
  • в розрізі товарів (який товар відносяться 20% «зірок», що приносять 80% доходу/прибутку),
  • в розрізі менеджерів або постачальників.

У базах оперативного обліку «1С 7.7» також можливо побудувати систему управлінського обліку, для чого створюються надбудови: планування грошових потоків і контроль платежів, облік і планування доходів і витрат за видами діяльності, звіти по заборгованостях в розрізі їх термінів, окремі показники діяльності.

Впровадження системи «1С 8» на підприємстві дає можливість приймати управлінські рішення на основі зваженого аналізу, наприклад по співробітниках, і нараховувати заробітну плату у відповідності з «внеском» конкретного співробітника у прибуток підприємства.

Вагоме місце займають програмні продукті компанії «Інтальов», зокрема, «Корпоративні фінанси 2004" - програмно-методичний комплекс, що включає методики постановки підсистем бюджетного і процесного управління, засоби для проектування регламентів системи управління фінансами, налаштування стандартного програмного продукту та розширені можливостей бюджетування, управлінського обліку, документообігу і прогнозування.

Аналіз основних програмних продуктів, представлених на ринку, дозволяє зробити висновок, що системи для вирішення комплексу завдань інформаційної підтримки управління, мають бути на 20-50% функціональні-тими ніж необхідно в момент впровадження та надійні як в експлуатації, так і з точки зору постачальника. Такі системи повинні забезпечувати можливість ведення всього переліку господарських операцій підприємства, включаючи внутрішні, формувати всю систему бюджетів і показників фінансово-господарської діяльності. Гнучкість інформаційних систем має бути максимальна, оскільки для вітчизняних підприємств характерне виникнення нестандартних ситуацій, наприклад, обумовлених нестабільністю економіки країни, що призводить до зміни правил управлінського обліку з тенденцією до їх ускладнення.

Система управління підприємством - це економічний товар, і, як і будь-який інший товар, вона має ціну. Одним із основних критеріїв при виборі такої системи є зіставлення одержуваних вигод, з витратами на її впровадження, супровід і підтримку, тобто мета повинна виправдовувати вкладені кошти. Не існує універсального математичного підходу до оцінки економічної ефективності проектів впровадження інформаційних систем. Проте, можна виділити три основні підходи до оцінки економічної ефективності інвестицій в реалізацію інформаційних систем: аналіз результатів схожих проектів, незалежна експертна оцінка та використання методу збалансованої оціночної відомості [2].

Основна проблема оцінки полягає в тому, що інформаційна система не може безпосередньо вплинути на фінансово-економічні показники, а покликана вчасно надавати потрібну інформацію керівникам і, тим самим, забезпечувати високу якість управлінських рішень. Це якісні поліпшення, які є скоріше наслідком, ніж метою автоматизації і представляють набір управлінських рішень, що дозволяє успішно досягати поставлених цілей.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Многоликий управленческий учёт. http://www.dtkt.com.ua/show/4nid1444.htm
  2. Даешь автоматизацию управленческого учета. http://www.management.com.ua/ims/ims025.html
Категорія: ЧДТУ 2010 | Додав: fin (18.04.2010)
Переглядів: 1149
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Створити безкоштовний сайт на uCozCopyright І.В.Кушнір © 2008-2024