П`ятниця, 22.11.2024, 03:32
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | П(С)БО 18. "Будівельні контракти" | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Державні фінанси [8]
Електронні підручники кафедри [2]
Фінансовий словник
Казначейське зобов'язання України
Казначейське зобов'язання України - державний цінний папір, що розміщується виключно на добровільних засадах серед фізичних осіб, посвідчує факт заборгованості Державного бюджету України перед власником казначейського зобов'язання України, дає власнику право на отримання грошового доходу та погашається відповідно до умов розміщення казначейських зобов'язань України.
ст. 11 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок "
Пошук
Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Архів записів
Статистика
Кафедра фінансів

Будівельні контракти

    Загальні положення

  1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 18 "Будівельні контракти" (далі - Положення (стандарт) 18) визначає методологічні засади формування підрядниками у бухгалтерському обліку інформації про доходи та витрати, пов'язані з виконанням будівельних контрактів, та її розкриття у фінансовій звітності.
  2. Терміни, що використовуються у положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, мають таке значення:
    Аванси за будівельним контрактом
    грошові кошти або інші активи, отримані підрядником у рахунок оплати робіт, що виконуватимуться за будівельним контрактом.
    Будівельний контракт
    договір про будівництво.
    Будівництво
    спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт.
    Валова заборгованість замовників за роботи за будівельним контрактом
    сума перевищення витрат підрядника і визнаного ним прибутку (за вирахуванням визнаних збитків) над сумою проміжних рахунків (без непрямих податків) на дату балансу з початку виконання будівельного контракту.
    Валова заборгованість замовникам за роботи за будівельним контрактом
    сума перевищення проміжних рахунків (без непрямих податків) над витратами підрядника і визнаним ним прибутком (за вирахуванням визнаних збитків) на дату балансу з початку виконання будівельного контракту.
    Відхилення від ціни за будівельним контрактом
    зміна ціни будівельного контракту внаслідок змін попередньо погодженого обсягу робіт, конструктивно-якісних характеристик і строків виконання будівельного контракту.
    Витрати за будівельним контрактом
    собівартість робіт за будівельним контрактом.
    Заохочувальні виплати за будівельним контрактом
    додаткові суми, що сплачуються підряднику за виконання (перевиконання) умов контракту.
    Контракт з фіксованою ціною
    договір про будівництво, який передбачає фіксовану (тверду) ціну всього обсягу робіт за будівельним контрактом або фіксовану ставку за одиницю кінцевої продукції будівництва (кв.м, кількість місць тощо).
    Контракт за ціною "витрати плюс"
    договір про будівництво, який передбачає ціну як суму фактичних витрат підрядника на виконання будівельного контракту та погодженого прибутку (у вигляді процента від витрат або фіксованої величини).
    Об'єкт будівництва
    сукупність будівель і споруд або окремі будівлі і споруди, будівництво яких здійснюється за єдиним проектом.
    Підрядник
    юридична особа, яка укладає будівельний контракт, виконує передбачені будівельним контрактом роботи і передає їх замовникові.
    Претензія за будівельним контрактом
    сума майнової відповідальності замовника чи іншої сторони, яку вимагає відшкодувати підрядник понад ціну контракту.
    Проміжні рахунки
    рахунки за виконані роботи за будівельним контрактом, передані замовнику для оплати.

    Визнання доходів та витрат протягом виконання будівельного контракту

  3. Доходи і витрати протягом виконання будівельного контракту визнаються з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу, якщо кінцевий фінансовий результат цього контракту може бути достовірно оцінений.
  4. Ступінь завершеності робіт за будівельним контрактом може визначатися за одним з наведених методів:
    • вимірювання та оцінка виконаної роботи;
    • співвідношення обсягу завершеної частини робіт та їх загального обсягу за будівельним контрактом у натуральному вимірі;
    • співвідношення фактичних витрат з початку виконання будівельного контракту до дати балансу та очікуваної (кошторисної) суми загальних витрат за контрактом.
  5. Кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом з фіксованою ціною може бути достовірно оцінений за наявності одночасно таких умов:
    • можливості достовірного визначення суми загального доходу від виконання будівельного контракту;
    • імовірного отримання підрядником економічних вигод від виконання будівельного контракту;
    • можливості достовірного визначення суми витрат, необхідних для завершення будівельного контракту, і ступеня завершеності робіт за будівельним контрактом на дату балансу;
    • можливості достовірного визначення та оцінки витрат, пов'язаних з виконанням будівельного контракту для порівняння фактичних витрат за цим будівельним контрактом, з попередньою оцінкою таких витрат.
  6. Кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом за ціною "витрати плюс" може бути достовірно оцінений за наявності одночасно таких умов:
    • імовірного отримання підрядником економічних вигод від виконання будівельного контракту;
    • можливості достовірного визначення витрат, пов'язаних з виконанням будівельного контракту, незалежно від імовірності їх відшкодування замовником.
  7. Якщо кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом не може бути оцінений достовірно, то:
    • дохід визнається в сумі фактичних витрат від початку виконання будівельного контракту, щодо яких існує імовірність їх відшкодування;
    • витрати за будівельним контрактом визнаються витратами того періоду, протягом якого вони були зазнані.
    У разі відсутності імовірності відшкодування витрат дохід не визнається.
  8. Якщо в наступних звітних періодах не існує невизначеності, яка перешкоджала в попередніх періодах отриманню достовірної оцінки кінцевого фінансового результату за будівельним контрактом, то дохід і витрати, пов'язані з виконанням цього контракту, визнаються згідно з пунктом 3 Положення (стандарту) 18. Якщо на дату балансу існує імовірність того, що загальні витрати на виконання будівельного контракту перевищуватимуть загальний дохід за цим будівельним контрактом, то очікувані збитки визнаються витратами звітного періоду з уключенням фактичних витрат на виконання цього будівельного контракту до собівартості реалізації.
  9. уми відхилень, претензій та заохочувальних виплат за будівельним контрактом визнаються доходом, якщо:
    • існує імовірність отримання економічних вигод;
    • можлива їх достовірна оцінка.

    Оцінка доходів і витрат за будівельним контрактом

  10. Дохід за будівельним контрактом включає передбачену будівельним контрактом ціну, а також суму відхилень, претензій та заохочувальних виплат за будівельним контрактом.
  11. Дохід за будівельним контрактом оцінюється за справедливою вартістю активів, які вже отримані або підлягають отриманню. Оцінка доходу протягом виконання будівельного контракту переглядається у разі:
    • погодження із замовником відхилень та/або претензій, які змінюють ціну будівельного контракту в періоди після його укладання;
    • зміни узгодженої ціни будівельного контракту з фіксованою ціною за наявності умов, що передбачають її зміни.
  12. Витрати за будівельним контрактом включають:
    • витрати, безпосередньо пов'язані з виконанням даного контракту;
    • загальновиробничі витрати.
  13. До складу витрат, безпосередньо пов'язаних з виконанням будівельного контракту, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати (включаючи вартість виконаних субпідрядниками робіт) згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати".
  14. До складу загальновиробничих витрат включаються передбачені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" затрати на управління, організацію та обслуговування будівельного виробництва з розподілом між об'єктами будівництва з використанням бази розподілу при нормальній потужності (пропорційно прямим витратам; обсягам доходів; прямим витратам на оплату праці; відпрацьованому будівельними машинами і механізмами часу тощо).
  15. Не включаються до складу витрат за будівельним контрактом, а відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені:
    • адміністративні витрати;
    • витрати на збут;
    • інші операційні витрати;
    • витрати на утримання (амортизація, охорона тощо) незадіяних будівельних машин, механізмів та інших необоротних активів, які не використовуються при виконанні будівельного контракту.
    Адміністративні витрати можуть бути визнані витратами за будівельним контрактом, якщо:
    1. ці витрати безпосередньо пов'язані з виконанням цього будівельного контракту;
    2. окреме відшкодування цих витрат за умовами цього будівельного контракту покладено на замовника.
  16. До витрат за будівельним контрактом включаються витрати за період від дати укладення будівельного контракту до дати завершення цього контракту. До витрат за будівельним контрактом також включаються витрати, яких зазнав підрядник при укладенні будівельного контракту, якщо існує імовірність його підписання і достовірної оцінки цих витрат. Витрати, зазнані при укладенні будівельного контракту, які були визнані витратами звітного періоду, не включаються надалі до витрат за будівельним контрактом, який підписано в наступних звітних періодах.
  17. Зміни оцінки доходу та витрат за будівельним контрактом або зміни оцінки кінцевого фінансового результату виконання контракту відображаються як зміна облікової оцінки згідно з Положенням (стандартом) 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах".
  18. Сума визнаних доходу і витрат за будівельним контрактом відображається відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій. Одночасно визнаний дохід за будівельним контрактом без суми непрямих податків відображається за дебетом субрахунку 238 "Завершені етапи по незакінчених будівельних контрактах" і кредитом субрахунку 239 "Проміжні рахунки" рахунку 23 "Виробництво". Після завершення будівельного контракту сальдо на зазначених субрахунках списується зворотною кореспонденцією субрахунків. Якщо сума проміжного рахунку за звітний період перевищує суму визнаного в цьому періоді доходу за будівельним контрактом без суми непрямих податків, то різниця відображається за дебетом рахунку 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" і кредитом субрахунку 239 "Проміжні рахунки", в іншому разі зазначений запис виконується способом сторно. Приклад відображення доходів, витрат і розрахунків за будівельним контрактом наведено в додатку до Положення (стандарту) 18.
  19. Валову заборгованість замовників за роботи за будівельним контрактом підрядник наводить у складі незавершеного виробництва. Валову заборгованість замовникам за роботи за будівельним контрактом підрядник наводить у складі інших поточних зобов'язань.

    Розкриття інформації щодо будівельних контрактів у примітках до фінансової звітності

  20. У примітках до фінансової звітності наводиться така інформація:
    1. сума доходу за будівельними контрактами, визнана у складі доходу звітного періоду;
    2. методи визначення доходу за будівельними контрактами у звітному періоді;
    3. Щодо незавершених будівельних контрактів:
      1. методи визначення ступеня завершеності робіт;
      2. загальна сума зазнаних витрат і визнаних прибутків (за вирахуванням визнаних збитків) на дату балансу;
      3. вартість виконаних субпідрядниками робіт;
      4. сума валової заборгованості замовників на дату балансу;
      5. сума валової заборгованості замовникам на дату балансу;
      6. сума отриманих авансів на дату балансу;
      7. сума проміжних рахунків, яка не сплачується підряднику до виконання передбачених будівельним контрактом умов для виплати таких сум або до усунення дефектів (сума затриманих коштів).

Створити безкоштовний сайт на uCozCopyright І.В.Кушнір © 2008-2024